Strelec.si - Slovenski strelski forum
Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Sprememba zakonodaje glede strelišč 2015 (https://www.strelec.si/forum/forum-62.html)
+--- Thread: Zaostritev EU zakonodaje o orožju (/thread-15386.html)



RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Krgolob - 15-03-2017

Samo res, kaj se grejo zdj?! Upam, da bodo naši eu poslanci v Bruslju proti, ko bo šlo zares. Ker drugače teh komunajzerjev ne bom več volil.
A kje že piše kaj nam mislijo vzet? A ma gdo kakšen link?
Sem sicer že nekje prebral da bodo pobrali nabojnike, par strani nazaj se mi zdi. Pa dobr, jih bom pa zakopu, pa da jih pol vidm.
Drugač se mi pa res ne zdi nč hudga, sj brzostrelke, tiste preklopne itak noben ne rab. Me mal spominja na unga k je neprebojca prodajal. Kva če ti to.

Edin tole na pet let, zdravstveni pa to, tole mi pa ni fajn. Mal slab vidm, pa da mi novjo pol tezil. A una iz Butal še štemplja zdravniška potrdila?

Mislm kr neki...

SARKAZEM OFF


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - matjaz43 - 15-03-2017

Krgolob: "Drugač se mi pa res ne zdi nč hudga, sj brzostrelke, tiste preklopne itak noben ne rab. Me mal spominja na unga k je neprebojca prodajal. Kva če ti to." 

Pa mater no, kdo si ti, da boš sodil kaj kdo rab, kaj če mu to? Kot da bi rekel, kaj kdo rab avto s 100+ konji, kaj kdo rab ajfon 7, kaj kdo rabi meter in pol TV diagonalo, etc etc etc. Ljudje pač imamo marsikaj pa če rabimo ali ne.


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - dimce1 - 15-03-2017

Včasih bi bilo bolje, če bi se kdo vzdržal takega "brihtovanja" in glasnega razmišljanja.. Mišljeno na dva posta nazaj...


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - dani_79 - 15-03-2017

al pa če vi preberete kaj piše z velikimi tiskanimi črkami


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - dimce1 - 15-03-2017

Ampak tole z majhnimi bere tudi kdo drug, ne samo mi, ki pa tole omenjanje tete iz R....ce morda ne bo razumel kot sarkazem....


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Ales - 15-03-2017

(15-03-2017, 18:22)mm38 Napisal:
(15-03-2017, 17:45)Ales Napisal: Pa kaj so normalni ali kaj s tem pregledi na 5 let? Kdo pa bo hodil vsakih 5 let do zdravnika in plačeval koliko že, 50, 100 evrov za pregled? Mimogrede, kje si to zasledil, sem na hitro prebral vse skupaj, pa nikjer nisem zasledil številke 5 let...

S tem, da izpit za avto velja do 70. tega leta brez pregleda.

Več kot očitno je, da direktiva ni namenjena boju proti terorizmu ampak razoroževanju državljanov EU.

Post #3.346
Člen 7.
Že že, ampak tu ne govori neposredno o zdr. pregledih, samo preverjanju izpolnjevnaja pogojev lahko je A kat. za aktivne tekmovalce...

tisto o grandfatheringu je pa, če prav razumem, zgolj možnost posameznih držav, da ga uveljavijo, sicer pa velja lepo retroaktivno, kar je v nasprotju z evropsko pravno kulturo


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Matej045 - 15-03-2017

Krgolob je lepo povzel del bistvenih sprememb in dodal povezavo do slovenskega izvoda sprememb direktive.

Iz prilepljene povezave do slovenskega prevoda (sklepam, da gre za pravo verzijo) je glede nabojnikov nad 10 nabojev za dolgocevno orožje, ki je preje spadalo v kategorijo B in sedaj spada v nove kategorije A6, A7 in A8, jasno določeno, da če država dovoli posamezniku, da ima to orožje (... potrdijo, obnovijo ali podaljšajo dovoljenje ... - t.i. "grandfathering" iz novega člena 7.), da ima lahko tudi nabojnike z naboji nad 10 nabojev za dolgocevno orožje (tudi nabojnik za 500 nabojev, če to želi). To je izrecno zapisano v novem členu 5., točka 3.. Dodajam še citat člena 5., točke 3., da ne bo nobenega dvoma:

"Države članice zagotovijo, da se dovoljenje za nabavo in dovoljenje za posedovanje strelnega orožja, razvrščenega v razred B, odvzame, če se ugotovi, da oseba, ki ji je bilo dovoljenje izdano, nezakonito poseduje napravo za polnjenje, ki se lahko namesti v polavtomatsko strelno orožje s centralno udarno iglo ali repetirno strelno orožje in:


 
(a)     lahko sprejme več kot 20 nabojev;
(b)     v primeru dolgocevnega orožja, lahko sprejme več kot 10 nabojev,
razen če je bilo tej osebi izdano dovoljenje v skladu s členom 6 ali dovoljenje, ki je bilo potrjeno, obnovljeno ali podaljšano v skladu s členom 7(4a)"

Iz navedenega sledi, da bo v nadaljevanju vse odvisno od nacionalnega zakonodajalca - slovenskega parlamenta. Ta lahko dovoli, da se obdrži orožje, ki je sedaj kategorija B (in po novem A6, A7 in A8), vključno z nabojniki nad 10 nabojev za dolgocevno orožje, kar načeloma pomeni, da se lahko tudi uporablja na strelišču, lahko pa tega ne dovoli. Od sedaj naprej, ko so spremembe direktive sprejete (oz. ne še čisto v celoti, saj so še določeni koraki oz. postopki), je dogajanje (oz. pravilno bo) preseljeno v posamezne države članice EU oz. na "domač teren". Lobiranje, da se orožje, ki bo po novem A6, A7 in A8, ne odvzame, se bo moralo zdaj nadaljevati doma.


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - jabolko - 15-03-2017

(15-03-2017, 19:03)dimce1 Napisal: Ampak tole z majhnimi bere tudi kdo drug, ne samo mi, ki pa tole omenjanje tete iz R....ce morda ne bo razumel kot sarkazem....

Popolnoma vseeno kako bo razumljeno in kdo bere...oni naredijo po svoje mimo zdravega razuma mi bomo pa isto po svoje...no vsaj nekateri  Thumbup


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Iurium humanorum - 15-03-2017

Dokler ne objavijo uradne verzije sprejete direktive, bi morala zadoščati ta iz priloge (NI ČISTOPIS!).


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - misty - 15-03-2017

(14-03-2017, 20:09)Mato Napisal: A lahko prosim pustite detajle pri miru ker so povsem irelevantni nevem a ste res vsi tako prekleto malenkostni da samo svojo bogo rit vidite in kako vam bo ena ali več pušk/€ šlo v PM oz. bo pač treba nekaj spet čarat da bo cesar dovolil glancanje ljubice naprej.

Tle se gre za povsem druge stvari, kot so netransparentni postopki, izigravanje demokracije, zloraba institucij, zavajanje skratka celotni temelji na katerih temelji zahodna civilizacija so zanikani, demontirani in povoženi. OK konkretno se gre za orožje, ki se pač tika vašega hobija in "ljubezni" ampak zadeva je dosti dosti širša in bo vplivala na bistveno bolj pomembne elemente vašega bivanja in če ne bo upora proti tej golazni danes (moral bi biti že včeraj) dokler se to (še) da preko politike in mehkih načinov je to treba storiti ASAP, ker alternativa bo najbolj krvavo obdobje v človeški zgodovini in vsak od vas/nas se bo lahko znašel na kolenih in bo lahko sekunde pred strelom v tilnik razmišljal "če bi vsaj par let nazaj kaj naredil".

KDOR VČERAJ NI BIL PROTI EU IN VSEM ZAGOVORNIKOM TE SVINJARIJE NAJ POSTANE DANES, JUTRI ZNA BITI PREPOZNO!

tole in še par prispevkov o levih, desnih, predvsem od fritza, je za sprintat in prebrat vsako jutro, zvečer in še kdaj vmes.

Ne pa da se jebete v glavo z levimi in desnimi ...

Iztok Mlakar - Politik Gvido

JRC, me veseli da si končno spregledal Vicky, glede Dite in ESČP mislim da je pa dex že razložil.


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - dani_79 - 15-03-2017

Po sprejetju sem g. Fajon poslal še en dopis, na moja vprašanja seveda ni direktno odgovorila, sem pa od nje prejel tale odgovor, ki kratko in jedrnato povedano zelo žali mojo inteligenco.

Spoštovani,
 
Najlepša hvala za vaš dopis in želela bi vam pojasniti več razlogov, zakaj sem direktivo podprla.
 
1.       Nove zakonodaje o orožju ne razumem v smislu preprečevanja terorizma, temveč na splošno nadzora nad orožjem, tudi legalno pridobljenim.  Stara direktiva je iz leta 1991 in je že zastarela. Nadzor nad orožjem je nedvomno potreben, saj raziskave tako kot v ZDA tudi v Evropi kažejo pozitivno korelacijo med številom kosov orožja in številom nasilnih dejanj z uporabo orožja. Ne strinjam se z ameriško politiko dostopnosti do orožja.   
2.       V novi direktivi je po dolgotrajnih pogajanjih uspelo ohraniti izjeme do pravic, lastništva in uporabe določenih vrst orožja za športne strelce, lovce, zbiratelje, muzeje, obenem pa bomo na osnovi novih pravil dobili boljši nadzor nad uporabo orožja, prenosi čez mejo, boljšo izmenjavo informacij med državami.
3.       Nevarno strelno orožje kategorije A (polavtomatske puške) bo mogoče pridobiti in posedovati le na podlagi izjeme, ki jo odobrijo pristojne službe posamezne države članice – to so denimo kategorije športnih strelcev. Res je, da nova evropska zakonodaja nekoliko zaostruje pravila, ki opredeljujejo dodeljevanje teh izjem -  ampak prepričana sem, da športni strelci, ki orožje v resnici uporabljajo za šport, te pogoje že sedaj izpolnjujejo, saj je slovenska zakonodaja po mojem mnenju dokaj ostra.
4.       Veliko pritožb lovcev in športnih strelcev, ki sem jih dobila, se nanaša na osnutek zakonodaje, ki je bil predstavljen pred letom dni, a je bil vmes že dodobra spremenjen, tako da svetujem vsem, ki mi pišejo ali se jezijo, da natančno pogledajo, kaj nova direktiva v resnici sploh predvideva.
5.       Glasovala sem za direktivo, ker jo razumem kot enega od delov celovite evropske politike do orožja
 
 
Velik del problema orožja pa nas če čaka, to je nelegalna trgovina z orožjem, nelegalna lastništva itd – obstoječa direktiva tega ne naslavlja v zadostni meri; prav slednje je bil vseskozi tudi moj pomislek.
 
Pričakujem, da se bo EK z novimi pravili, ki naj bi olajšala dostop do podatkov o orožju, temeljiteje lotila analize trga z orožjem v državah članicah, in pridobila dovolj statističnih podatkov za prihodnje korekcije tega področja, obenem pa seveda pripravila in izvajala ustrezne ukrepe za sledenje nelegalni trgovini in boju proti terorizmu.  
 
Z najlepšimi pozdravi,
 
Tanja Fajon


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Kristian - 15-03-2017

(15-03-2017, 17:45)Ales Napisal: Več kot očitno je, da direktiva ni namenjena boju proti terorizmu ampak razoroževanju državljanov EU.

a si to čisto sam pogruntal, ali ti je kdo povedal?


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - jabolko - 15-03-2017

(15-03-2017, 21:20)dani_79 Napisal: Po sprejetju sem g. Fajon poslal še en dopis, na moja vprašanja seveda ni direktno odgovorila, sem pa od nje prejel tale odgovor, ki kratko in jedrnato povedano zelo žali mojo inteligenco.

Spoštovani,
 
Najlepša hvala za vaš dopis in želela bi vam pojasniti več razlogov, zakaj sem direktivo podprla.
 
1.       Nove zakonodaje o orožju ne razumem v smislu preprečevanja terorizma, temveč na splošno nadzora nad orožjem, tudi legalno pridobljenim.  Stara direktiva je iz leta 1991 in je že zastarela. Nadzor nad orožjem je nedvomno potreben, saj raziskave tako kot v ZDA tudi v Evropi kažejo pozitivno korelacijo med številom kosov orožja in številom nasilnih dejanj z uporabo orožja. Ne strinjam se z ameriško politiko dostopnosti do orožja.   
2.       V novi direktivi je po dolgotrajnih pogajanjih uspelo ohraniti izjeme do pravic, lastništva in uporabe določenih vrst orožja za športne strelce, lovce, zbiratelje, muzeje, obenem pa bomo na osnovi novih pravil dobili boljši nadzor nad uporabo orožja, prenosi čez mejo, boljšo izmenjavo informacij med državami.
3.       Nevarno strelno orožje kategorije A (polavtomatske puške) bo mogoče pridobiti in posedovati le na podlagi izjeme, ki jo odobrijo pristojne službe posamezne države članice – to so denimo kategorije športnih strelcev. Res je, da nova evropska zakonodaja nekoliko zaostruje pravila, ki opredeljujejo dodeljevanje teh izjem -  ampak prepričana sem, da športni strelci, ki orožje v resnici uporabljajo za šport, te pogoje že sedaj izpolnjujejo, saj je slovenska zakonodaja po mojem mnenju dokaj ostra.
4.       Veliko pritožb lovcev in športnih strelcev, ki sem jih dobila, se nanaša na osnutek zakonodaje, ki je bil predstavljen pred letom dni, a je bil vmes že dodobra spremenjen, tako da svetujem vsem, ki mi pišejo ali se jezijo, da natančno pogledajo, kaj nova direktiva v resnici sploh predvideva.
5.       Glasovala sem za direktivo, ker jo razumem kot enega od delov celovite evropske politike do orožja
 
 
Velik del problema orožja pa nas če čaka, to je nelegalna trgovina z orožjem, nelegalna lastništva itd – obstoječa direktiva tega ne naslavlja v zadostni meri; prav slednje je bil vseskozi tudi moj pomislek.
 
Pričakujem, da se bo EK z novimi pravili, ki naj bi olajšala dostop do podatkov o orožju, temeljiteje lotila analize trga z orožjem v državah članicah, in pridobila dovolj statističnih podatkov za prihodnje korekcije tega področja, obenem pa seveda pripravila in izvajala ustrezne ukrepe za sledenje nelegalni trgovini in boju proti terorizmu.  
 
Z najlepšimi pozdravi,
 
Tanja Fajon

In kaj bo storila vaša inteligenca...mogoče še kak dopis Wall


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - mm38 - 15-03-2017

No moja inteligenca mi govori, da bi ji bilo potrebno preprečiti dostop do naslednjega mandata.


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Uporabnik 1563 - 15-03-2017

(15-03-2017, 21:40)mm38 Napisal: No moja inteligenca mi govori, da bi ji bilo potrebno preprečiti dostop do naslednjega mandata.

Ja, TO...naredi to, super!


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - dani_79 - 15-03-2017

Vsekakor bom vesel tvojega predloga kako se lotiti in se boriti, kako ohraniti pridobljene pravice, do takrat pa bom še naprej preko dopisov obveščal ljudi kaj se na področju dogaja...


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Ales - 15-03-2017

(15-03-2017, 21:30)Kristian Napisal:
(15-03-2017, 17:45)Ales Napisal: Več kot očitno je, da direktiva ni namenjena boju proti terorizmu ampak razoroževanju državljanov EU.

a si to čisto sam pogruntal, ali ti je kdo povedal?

Ti si mi povedal. Smo slabe volje in bi se radi medsebojno derkali?

Mimogrede, očitno sem slab bralec ali kaj, ampak jaz nisem zasledil, da bi bilo 10 nabojev za dolgocevno, samo 20 sem zasledil, ampak okej, počakajmo.

hm...''‘firearm’ means any portable barrelled weapon'' torej trdnjavski možnar 305 mm s fiksnim podnožjem ne sodi med strelno orožje?


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Ales - 15-03-2017

Aha našel tisto o nabojnikih z 10...očitno so večji prepovedani celo za repetirke..moja angleščina žal ni perfektna, zato se sprašujem, če dikcije 'loading device' ne bodo gospodje tolmačili, kot da zajema tudi cevaste nabojnike 'kavbojskih' repetirk...

k sreči pa določbe veljajo zgolj za orožje s centralnim vžigom, lahko ustvarimo nov naboj z robnim vžigom recimo .45 žan klod... Mrgreen Mrgreen Mrgreen (v čast van damma, jasno)


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - Ales - 15-03-2017

Vidi, vidi, kategorija C se je sumljivo skrčila, pumparice recimo so odšle k polavtomatskim sestram v B7...


RE: Zaostritev EU zakonodaje o orožju - misty - 15-03-2017

(15-03-2017, 21:20)dani_79 Napisal: Po sprejetju sem g. Fajon poslal še en dopis, na moja vprašanja seveda ni direktno odgovorila, sem pa od nje prejel tale odgovor, ki kratko in jedrnato povedano zelo žali mojo inteligenco.

Spoštovani,
 
Najlepša hvala za vaš dopis in želela bi vam pojasniti več razlogov, zakaj sem direktivo podprla.
 
1.       Nove zakonodaje o orožju ne razumem v smislu preprečevanja terorizma, temveč na splošno nadzora nad orožjem, tudi legalno pridobljenim.  Stara direktiva je iz leta 1991 in je že zastarela. Nadzor nad orožjem je nedvomno potreben, saj raziskave tako kot v ZDA tudi v Evropi kažejo pozitivno korelacijo med številom kosov orožja in številom nasilnih dejanj z uporabo orožja. Ne strinjam se z ameriško politiko dostopnosti do orožja.   
2.       V novi direktivi je po dolgotrajnih pogajanjih uspelo ohraniti izjeme do pravic, lastništva in uporabe določenih vrst orožja za športne strelce, lovce, zbiratelje, muzeje, obenem pa bomo na osnovi novih pravil dobili boljši nadzor nad uporabo orožja, prenosi čez mejo, boljšo izmenjavo informacij med državami.
3.       Nevarno strelno orožje kategorije A (polavtomatske puške) bo mogoče pridobiti in posedovati le na podlagi izjeme, ki jo odobrijo pristojne službe posamezne države članice – to so denimo kategorije športnih strelcev. Res je, da nova evropska zakonodaja nekoliko zaostruje pravila, ki opredeljujejo dodeljevanje teh izjem -  ampak prepričana sem, da športni strelci, ki orožje v resnici uporabljajo za šport, te pogoje že sedaj izpolnjujejo, saj je slovenska zakonodaja po mojem mnenju dokaj ostra.
4.       Veliko pritožb lovcev in športnih strelcev, ki sem jih dobila, se nanaša na osnutek zakonodaje, ki je bil predstavljen pred letom dni, a je bil vmes že dodobra spremenjen, tako da svetujem vsem, ki mi pišejo ali se jezijo, da natančno pogledajo, kaj nova direktiva v resnici sploh predvideva.
5.       Glasovala sem za direktivo, ker jo razumem kot enega od delov celovite evropske politike do orožja
 
 
Velik del problema orožja pa nas če čaka, to je nelegalna trgovina z orožjem, nelegalna lastništva itd – obstoječa direktiva tega ne naslavlja v zadostni meri; prav slednje je bil vseskozi tudi moj pomislek.
 
Pričakujem, da se bo EK z novimi pravili, ki naj bi olajšala dostop do podatkov o orožju, temeljiteje lotila analize trga z orožjem v državah članicah, in pridobila dovolj statističnih podatkov za prihodnje korekcije tega področja, obenem pa seveda pripravila in izvajala ustrezne ukrepe za sledenje nelegalni trgovini in boju proti terorizmu.  
 
Z najlepšimi pozdravi,
 
Tanja Fajon

na rtvslo je njena izjava:
Citat:Poslanka Tanja Fajon (S&D/SD), ki je podprla spremembo zakona, pa je dejala, da je bil sprejet uravnotežen dogovor. "Z učinkovitejšim nadzorom se zmanjšujejo možnosti za uporabo orožja v neprave namene. Pomembno pa je, da z novo zakonodajo niso kršene ali omejene dosedanje pravice zakonitih lastnikov orožja," je dejala po zasedanju.
Lahko jo malo povprašaš o tem. Za začetek. Lani takle čas sem bral nepreverjene govorice, da se naj bi po napadih v Bruslju zaprla v pisarno. Lahko jo povprašaš tudi o tem. :)