Ocena teme:
  • 0 Glas(ov) - 0 Povprečje
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MBX PCC
#1
Information 
S potrditvijo PCC kategorije v IPSC se tudi pri nas precej dogaja na tem področju. Sam že od lanskega poletja pregledujem ponudbo na trgu, ko je bilo več ali manj vse omejeno samo na trg ZDA. Letos pa je pravi razcvet ponudbe PCC (pistol caliber carbine) tudi v Evropi, s tem da je slovenski Cesar-shop eden izmed največjih ponudnikov na tem področju. Pohvalno!

PCC je torej puška v pištolskem kalibru, praviloma v 9mm, ki se lahko uporablja tudi na streliščih in prograh, rezerviranih samo za pištole. 9mm ima precej manjšo prebojno moč od klasičnega puškovnega streliva, pa tudi zvok je precej "nežnejši". Skratka sila primerno za vsa notranja in urbana strelišča.

Ponudba PCC je glede na obliko v grobem razdeljena na dva dela: takšne-kot-AR15 in nekaj manjšega ostalega, kamor spadajo razni Skorpion EVO3, MP5, Stribog... Kot rečeno je to bolj kot ne eksotika, kar se pozna tudi pri ponudbi dodatne opreme. Večina PCC je tako neka izpeljanka AR15 s klasičnim prostim zaklepom (blowback), izjemi sta več ali manj samo CMMG in SIG MPX, ki imata zakasnitev odpiranja oziroma blokiran zaklep. O teh načinih delovanja mogoče kdaj drugič. 

Na slovenskem (evropskem) trgu so praviloma trije razredi teh blowback AR: 
- budget s ceno tam okoli 1200€, "mil-spec" oprema
- srednji razred z nekim imenom (ADC, Troy, Nordic...) in že s precej opreme, ki povsem zadovolji običajnega strelca
- višji, tekmovalni razred (JP, ADC competition, MBX...), ki pa so praviloma race-ready direkt iz škatle.

Sam sem preizkusil praktično vse PCC dobavljive v Sloveniji in na koncu pristal na MBX. 
   

Kot rečeno gre za tekmovalno PCC, ki že ima vse potrebno za tekmo: kratek in olajšan prožilec, tekmovalno cev s kompenzatorjem, nastavljivo blaženje odsuna (MBX buffer), lijak (magwell), podaljšan gumb za izmet nabojnika, možnost nastavitve ležišča nabojnika, Hogue ročaj in kopito, olajšan "handguard", skratka ogromno opreme, ki bi jo sicer moral še dokupiti.
               
In kako zgleda na strelišču? Do sedaj najboljša PCC puška, vzeta direktno iz škatle! Izdelava je v samem vrhu, finiš v cerakoti, vse dela z jasnim klikom in tudi v roki lepo leži. Meni je ravno prav dolga, saj mi prekratke cevi niso všeč; (MBX ima 14.5in cev + pin&welded comp = 16inch). Proženje je super, enostopenjsko z jasnim klikom in kratkim "resetom". Blaženje z njihovim sistemom je daleč najboljše za originalno tovarniško blaženje, če bi dlakocepil, bi rekel, da je še vedno nekoliko trše (puška je povsem nova, vzeta iz škatle). Verjamem, da bo čez par 1000 strelov ravno pravo. Zaklep je votel s vstavljeno utežjo, pripravljen za morebitne nadgradnje, izvlekač pa precej večji, se mi zdi da precej podoben tistemu iz .223. Strelivo sem imel precej močno, tako da to bo naslednja naloga. Za prvi dan je bil cilj spoznati in umeriti puško...
Tako, tehničnih ovir torej ni več, sedaj mora samo še strelec doseči neke zadovoljive standarde   Tappingfoot 
   
Odgovori
#2
Dobra informacija oz. opis

Si morda probal tud JP GMR 15? ...baje tud vrhunska ampak se malo drazja.
Odgovori
#3
Ne, JP je precej težko dobiti. Po moje sta JP in MBX v svojem razredu, ko govorimo o tekmovalnem kosu vzetem direktno iz škatle in sta praktično brez konkurence. No, SIG MPX PCC bi še znal biti blizu, samo kaj ko je dobavljivost in zanesljivost slaba stran. JP ima sloves, da je to “puška, ki dela”, vendar to lahko zaenkrat rečem tudi za MBX. Poskusili smo vse možno strelivo, ki smo ga imeli pri roki, tudi naboje, ki so zatajili v drugih PCC in pištolah. Brez enega zastoja, vse je šlo gladko čez. 

Zanimiv bo tudi preizkus vseh možnih načinov blaženja prostega zaklepa. Klasičen buffer z vzmetjo je osnova in to precej slaba. JP ima svoj SCS, MBX in Taccom imata zanesljiv sistem dodatnih vzmeti, Blitzkrieg hidravliko, pa še bi se kaj našlo. Tudi v Sloveniji se precej stvari razvija, tako da bo še zelo zanimivo!
Odgovori
#4
Obstajajo tudi malo boljsi sistemi (z zakasnitvijo ne direktni blowback sistemi) za pcc:
https://www.google.com/amp/s/ctcsupplies...e-carbine/
Cena je huda ze v USA pri nas bi bila ta puska 5000e.

Diamondback za 1300e je nazalost ali polizdelek ali pa zelo slampast izdelek (mogoce bolj drugo), kar je pri puski za 1300e nedopustno (sploh glede na nezahtevnost izdelave oziroma drugace gledano da je za klasicen AR15 tehnolosko/mehansko potrebno veliko vec dela/truda, verjetno so boljsi materiali - cev, zaklep - saj morajo drzati dosti visje pritiske - pa se klasicni AR15 Ameriskih dobaviteljev pri nas zacneje za 1000e, kar je dosti ceneje).
Troy za 1800 se vidi da je boljsi sportni rekvizit, ceprav za tekmovalno rabo se rabi nekaj dodelav.
Z drazjimi nimam izkusenj in jih pri takih cenah niti ne mislim imet.

Ne me narobe razumet. PCC je zakon, zabaven, poceni strelivo, itd... 
Ce bi biu Diamondback 600e toliko kokr je v Ameriki bi bila to zmaga.
Odgovori
#5
Pusko ki si jo omenil oz. dodal link dobis v cesar shopu in ne stane 5k...ima delay blowback sistem

https://cesar-shop.com/product/cmmg-rifle-pcc-ar9-9x19
Odgovori
#6
Uuu tole je pa ugodno, ceprav model ni isti.
Radial delayed blowback sistem nevem ce je klasicen blowback sistem, kjer ti odklepanje zaklepa omejuje samo teza zaklepa in vzmet...
https://youtu.be/vXPqxC6Z4kI
Ceprav na filmcu ni kaj prevec podrobnosti o delovanju
Odgovori
#7
https://youtu.be/Jmr6Lc3TuYA
Tukaj en stric pokaze raztavljeno pusko in malo razlozi delovanje.
Po teoriji je ta sistem boljsi kot direkt blowback...
Odgovori
#8
Gre za isti CMMG sistem z zakasnitvijo odpiranja. Razlika pri obeh linkih je samo kič paket (drugačen handguard...), sistem je pa v obeh primerih “radial delayed blowback”.

Sem si v živo pogledal kako zgleda, nisem pa (še) streljal. Po strelu gre bolt zaradi inercije nazaj in podobno kot pri DI cam pin zarotira ta del z zobčki. S tem ga odklene in celoten zaklep gre nazaj. Zaklep se tako odpre z zakasnitvijo, ko pritisk plinov v cevi že pade, s tem ni potrebna taka teža zaklepa in posledično je manj “rukanja”. CMMG bolt je dejansko olajšan, tako da mora biti precej mehkeje za streljat.

Kot zanimivost; 9mm blowback sistem ima pol kilograma večjo težo v celem bolt-buffer sistemu kot moj AR15 .223. Pol kile, ki je potrebno z vsemi fedri najprej ustaviti na poti nazaj, potem pa te pol kile prileti še naprej na cev. Od tu potem to nihanje in skakanje puške.
Odgovori
#9
(23-02-2019, 19:47)Krgolob Napisal: S potrditvijo PCC kategorije v IPSC se tudi pri nas precej dogaja na tem področju. Sam že od lanskega poletja pregledujem ponudbo na trgu, ko je bilo več ali manj vse omejeno samo na trg ZDA. Letos pa je pravi razcvet ponudbe PCC (pistol caliber carbine) tudi v Evropi, s tem da je slovenski Cesar-shop eden izmed največjih ponudnikov na tem področju. Pohvalno!

PCC je torej puška v pištolskem kalibru, praviloma v 9mm, ki se lahko uporablja tudi na streliščih in prograh, rezerviranih samo za pištole. 9mm ima precej manjšo prebojno moč od klasičnega puškovnega streliva, pa tudi zvok je precej "nežnejši". Skratka sila primerno za vsa notranja in urbana strelišča.

Ponudba PCC je glede na obliko v grobem razdeljena na dva dela: takšne-kot-AR15 in nekaj manjšega ostalega, kamor spadajo razni Skorpion EVO3, MP5, Stribog... Kot rečeno je to bolj kot ne eksotika, kar se pozna tudi pri ponudbi dodatne opreme. Večina PCC je tako neka izpeljanka AR15 s klasičnim prostim zaklepom (blowback), izjemi sta več ali manj samo CMMG in SIG MPX, ki imata zakasnitev odpiranja oziroma blokiran zaklep. O teh načinih delovanja mogoče kdaj drugič. 

Na slovenskem (evropskem) trgu so praviloma trije razredi teh blowback AR: 
- budget s ceno tam okoli 1200€, "mil-spec" oprema
- srednji razred z nekim imenom (ADC, Troy, Nordic...) in že s precej opreme, ki povsem zadovolji običajnega strelca
- višji, tekmovalni razred (JP, ADC competition, MBX...), ki pa so praviloma race-ready direkt iz škatle.

Sam sem preizkusil praktično vse PCC dobavljive v Sloveniji in na koncu pristal na MBX. 


Kot rečeno gre za tekmovalno PCC, ki že ima vse potrebno za tekmo: kratek in olajšan prožilec, tekmovalno cev s kompenzatorjem, nastavljivo blaženje odsuna (MBX buffer), lijak (magwell), podaljšan gumb za izmet nabojnika, možnost nastavitve ležišča nabojnika, Hogue ročaj in kopito, olajšan "handguard", skratka ogromno opreme, ki bi jo sicer moral še dokupiti.
  
In kako zgleda na strelišču? Do sedaj najboljša PCC puška, vzeta direktno iz škatle! Izdelava je v samem vrhu, finiš v cerakoti, vse dela z jasnim klikom in tudi v roki lepo leži. Meni je ravno prav dolga, saj mi prekratke cevi niso všeč; (MBX ima 14.5in cev + pin&welded comp = 16inch). Proženje je super, enostopenjsko z jasnim klikom in kratkim "resetom". Blaženje z njihovim sistemom je daleč najboljše za originalno tovarniško blaženje, če bi dlakocepil, bi rekel, da je še vedno nekoliko trše (puška je povsem nova, vzeta iz škatle). Verjamem, da bo čez par 1000 strelov ravno pravo. Zaklep je votel s vstavljeno utežjo, pripravljen za morebitne nadgradnje, izvlekač pa precej večji, se mi zdi da precej podoben tistemu iz .223. Strelivo sem imel precej močno, tako da to bo naslednja naloga. Za prvi dan je bil cilj spoznati in umeriti puško...
Tako, tehničnih ovir torej ni več, sedaj mora samo še strelec doseči neke zadovoljive standarde   Tappingfoot 

No da boš vedel lahko pa tudi probava :))  tale tvoja puška z vsem kar je opremljena+ zvenečim imenom, ima še zmeri večji odsun kot moj HK MP5 ki sem ga nadgradil samo z preprostim kompom.

Sem par dni nazaj spravu mojega Troja v pogon samo zaradi dejstva ker z Hk ne smem v Italijo na tekmo z Trojem pa lahko...puška taka kot jo dobiš je, bi reku za neko resno tekmovanje NEUPORABNA čeprav nam zaenkrat vse ki smo jih nabavili delujejo brez zastojev kar je ok. [pač devetke v AR sistemu so znane po tem] saj ima odsun, ki ni ničemur podoben in to z strelivom ki dosega 130 faktor tako da sem jo koj nadgradil z kompom in MBX Recoil Buffer...to dvoje je tisto nujno kar je potrebno, ostalo je kakor kdo hoče s tem da komp pomaga malo, kar je za devetko značilno MBX blažilec je pa apsolutno vreden tistih dvesto e kolikor stane ta res pomaga razlika je več kot očitna...sedaj je puška nekako ok za streljat ne more pa se primirjat glede odsuna mirnosti z MP5.

Druga stvar ne vemo kako se bo puška obnašala pri 20 tisoč postreljenih nabojev oziroma kaj vse bo popustilo do takrat...imel sem ADC ar v devetki nisem prišel do 3 tisoč nabojev okvar in lomov nenormalno nova je streljala rafale, več popravlal kot uporabljal itak da jo nimam več.

Srednji razred je zame CZ skorpion katerega poznam in vem da zadeva traja in drži sedaj že krepko preko 10 tisoč nabojev brez ene okvare ...carbine verzija je pa tista prava, ki jo kupiš in greš na tekmo brez karkoli tikat in to za 1200e zakon. Ali Bereta CX4 za isti denar in z istimi lastnostmi [uporabljal leta nazaj in z njo streljal nenormalno dobro tudi v tujini prave puška tekme] rabi samo neki komp. To kar naštevaš ti ne bo zadovoljilo običajnega strelca saj bo moral dokupit najmanj to kar sem sam, s tem da je zame proženje ok in ga ne tikam.

Kakšno boš pa optiko uporabu  Question evo moja...[in desni komp za normalen denar čist zadovolji] mislim da za dani denar in pogoji garancije ter glede na to kdo vse jo uporablja bomba Hand


Priponke Male slike
       
Odgovori
#10
(23-02-2019, 22:32)ales1a Napisal: https://youtu.be/Jmr6Lc3TuYA
Tukaj en stric pokaze raztavljeno pusko in malo razlozi delovanje.
Po teoriji je ta sistem boljsi kot direkt blowback...

 Po teoriji ja poglej mal ramo strelca kaj mu počne puška ko strelja ...isti šmon Doh
Odgovori
#11
Fantje ko boste že vse premenali in poskusili pa ne bo bolje poskusite zamenjati še zakopišček! Po navadi pomaga he he he. 
Pa da ne bo kdo zameril........
Odgovori
#12
(23-02-2019, 23:38)jabolko Napisal: Po teoriji ja poglej mal ramo strelca kaj mu počne puška ko strelja ...isti šmon Doh

ne vem kaj je hotel pokazati ampak to kar mu dela kopito v rami je videti precej divje...
Odgovori
#13
Mene pa zanima v čem je smisel civilne verzije H&K SP5K z 115 mm dolgo cevjo ali če vprašam drugače kje so prednosti tega orožja pred polavtomatsko pištolo? Pa da ne govorim o ceni, ki znaša dobra dva in pol jurja!
https://www.waffengebraucht.at/waffen/mi...nd--112008
Odgovori
#14
(24-02-2019, 12:40)goldi Napisal: Mene pa zanima v čem je smisel civilne verzije H&K SP5K z 115 mm dolgo cevjo ali če vprašam drugače kje so prednosti tega orožja pred polavtomatsko pištolo? Pa da ne govorim o ceni, ki znaša dobra dva in pol jurja!
https://www.waffengebraucht.at/waffen/mi...nd--112008

Smisel je v tem da naredijo, ponudijo, prodajo...Prednosti če se omejim na tvoje vprašanje.

Naslon v ramo to pomeni puška z apsolutno prednostjo v natančnosti pred pištolo, 31 nabojev, lahko montiraš optiko, možnost uporabljat za PCC tekmovanja.
Zakaj bi prav to, ko za isti denar dobiš vrhunsko puško...ne vem pač si to želiš, tako se odločiš in kupiš Hand

Tudi sam uporabljam puško v devetki od vsega začetka ipsc ja puška v Slo pa mi večina njih pravi da je to 
neuporabno...rezultati ki sem jih z omenjeno puško dosegu pa govorijo o njihovi zmoti :))
Odgovori
#15
(25-02-2019, 12:02)jabolko Napisal:
(24-02-2019, 12:40)goldi Napisal: Mene pa zanima v čem je smisel civilne verzije H&K SP5K z 115 mm dolgo cevjo ali če vprašam drugače kje so prednosti tega orožja pred polavtomatsko pištolo? Pa da ne govorim o ceni, ki znaša dobra dva in pol jurja!
https://www.waffengebraucht.at/waffen/mi...nd--112008

Smisel je v tem da naredijo, ponudijo, prodajo...Prednosti če se omejim na tvoje vprašanje.

Naslon v ramo to pomeni puška z apsolutno prednostjo v natančnosti pred pištolo, 31 nabojev, lahko montiraš optiko, možnost uporabljat za PCC tekmovanja.
Zakaj bi prav to, ko za isti denar dobiš vrhunsko puško...ne vem pač si to želiš, tako se odločiš in kupiš Hand

Tudi sam uporabljam puško v devetki od vsega začetka ipsc ja puška v Slo pa mi večina njih pravi da je to 
neuporabno...rezultati ki sem jih z omenjeno puško dosegu pa govorijo o njihovi zmoti :))
Za vse našteto bi lahko uporabil tudi katerega od sistemov Roni ali Hera Arms..  ..sicer pa hotel sem povedat zakaj ima H&K SP5K v civilni verziji samo 115 mm dolgo cev ker, če že bi lahko imel cev kot v "originalu" in tako dobil tisto dodano vrednost v primerjavi s pištolo tako pa res ne vidim smisla v tem kosu pa še ceno ima astronomsko...
Odgovori
#16
No, pa sem poskusil še CMMG. “Radialno odklepanje” zaklepa dejansko dela; puška je precej nežnejša in mirnejša od klasičnega blowbacka. Najprej repetiranje; zaradi “zaklepanja” je zaklep precej lažji, šibkejša je zadnja vzmet in lažja je utež (buffer), kar pomeni, da je repetiranje precej lažje, podobno kot pri .223. To se čuti tudi pri streljanju, saj je puška nežna (nežnejša) ker ni premikanja tiste ogromne teže zaklepa. Zastojev ni bilo. Kljub nežnosti pa je nekaj premikanja, pika namreč ne ostane v alfi, temveč gre nad tarčo. MBX je bil tu precej boljši. Vendar, MBX je “sfrizirana” tekmovalna puška, CMMG pa skoraj mil-spec kos oziroma odlična osnova za nadaljnje friziranje. Hitra zamenjava bufferja je že precej prispevala k mirnosti, tudi kompenzator zna nekaj pomagati, za več nismo imeli časa.
Pod črto; MBX je super za direktno iz škatle, nadgradnje skoraj niso potrebne. CMMG pa je zelo dobra osnova, ki potrebuje nadgradnje. In s pravilnim izborom nadgradenj zna biti CMMG enak, če ne celo boljši tekmovalni kos.
Odgovori
#17
Da ne bo govora samo o teh AR v devetki za katere je dokazano da so sila mislim pa da kar  najbolj neprijazne za streljat, poglejmo puško s katero sem začel resno in uspešno tekmovat pred leti.

Okoli 1200e stane na pamet ne vem točno in ne rabi nič drugega kot neki domači komp, dolg okvir in dobro je odstranit poreskat merek muho, da se optika lahko montira niže tako kot se spodobi.
Tale je rabljena za 700e. Strelja super, odsun tam nekje kot Golobova specialka MBX za trikrat več dnarja.

Popolnoma zadošča, sploh ko vidim da tekmovanj v sezoni ne bo zraven pištolskih, kar je spet zgodba zase in skregano z logiko, naj mi nekdo pove en pametn razlog zakaj nebi mogli na vsaki pištoljski tekmi spotoma streljat tekmovat PCC tako kot se to počne drugje...eni pištolo drugi puško, kar izbereš ne pa oboje se mi zdi čisto izvedljivo brez težav saj temu je PCC namenjen ne pa da se delajo ločene tekme, ki bosta dve v naboljšem primiru...ampak Slo pa IPSC je tako, da se sprejme to kar paše vodstvu tudi za ceno kršenja pravil [letošnji izbor reprezentantov je spominjal na tisto znano Češko risanko] zgleda pa da bomo priča nadaljevanju v PCC ali celo ponovno [upam da se motim] v pokalnem prvenstvu tako kot lani, ki je bilo vse prej kot regularno zaradi nerazumljivih dogodkov okoli rezultatov :)) Doh

Ps. Dobro da imamo IASC kjer je PCC normalno zraven.


Priponke Male slike
       
Odgovori
#18
(01-03-2019, 01:13)jabolko Napisal: Popolnoma zadošča, sploh ko vidim da tekmovanj v sezoni ne bo zraven pištolskih, kar je spet zgodba zase in skregano z logiko, naj mi nekdo pove en pametn razlog zakaj nebi mogli na vsaki pištoljski tekmi spotoma streljat tekmovat PCC tako kot se to počne drugje...

Mogoče je razlog čisto ekonomske narave, ker bo potem janez novak prišel prvo soboto na tekmo s pištolo, naslednjo pa še s PCC? Seveda za vsako plačal štartnino, ane?
Odgovori
#19
A pa smo ziher, da je v Sloveniji tolk PCC-jev, da bi lahko izvedli "paralelno" tekmo? Jaz imam občutek, da se šele po kapljicah pojavljajo kosi "v devetki".
Odgovori
#20
(01-03-2019, 09:44)romunov Napisal: A pa smo ziher, da je v Sloveniji tolk PCC-jev, da bi lahko izvedli "paralelno" tekmo? Jaz imam občutek, da se šele po kapljicah pojavljajo kosi "v devetki".

  Poglej si rezultate Tržiške zimske lige ta vikend tretja tekma...na drugi 26 tekmovalcev PCC in 6 z MK puško... Papers
Odgovori




Uporabnikov, ki berejo to temo: 1 Gost(ov)