Strelec.si - Slovenski strelski forum
horizontalni premik zadetka? - Printable Version

+- Strelec.si - Slovenski strelski forum (https://www.strelec.si/forum)
+-- Forum: Debate (https://www.strelec.si/forum/forum-6.html)
+--- Forum: Strelivo (https://www.strelec.si/forum/forum-24.html)
+--- Thread: horizontalni premik zadetka? (/thread-25612.html)

horizontalni premik zadetka? - ravnohrib - 09-02-2020

Testiram streljanje z MK strelivom na razdalje 50m in več in opažam, kako zadetki ne samo pričakovano padajo, ampak se tudi horizontalno premikajo nekoliko nepričakovano. 
Recimo na 35m so zadetki v piko, na 65m 1cm v levo in 8cm nižje (pričakovano), na 100m pa 3 cm DESNO! in 23cm nižje (slednje tudi pričakovano).
Zanima me, če gre tu za redimo znane krivulje leta krogle, ki recimo rotirajo nekoliko v desno in ne samo padajo, ali gre lahko za napako v montaži optike? Da recimo strižeta po horizontali linija cevi in linija optike.

Optiko sem namontiral sam, osnovni alu obročki za 11mm letev. Puška Anschutz match 54 in strelivo Eley Tenex.

Do sedaj imam izkušnje s streljanjem na +100m razdalje predvsem z večjimi kalibri, namenjenimi za lov. Podobna odstopanja sem sicer opažal, ampak sem jih vedno pripisoval napaki strelca, pa tudi sicer niso bila pomembna za lovske namene. Pri .22lr pa sem si lahko privoščil večje serije, napaka strelca je po moje manjša, pomembnost pri ev. lovu (kompenziranje padca z mildot optiko) pa vseeno pomembno.
Hvala za komentarje/mnenja/izkušnje.

RE: horizontalni premik zadetka? - ravnohrib - 10-02-2020

(09-02-2020, 18:59)ravnohrib Napisal: Testiram streljanje z MK strelivom na razdalje 50m in več in opažam, kako zadetki ne samo pričakovano padajo, ampak se tudi horizontalno premikajo nekoliko nepričakovano. 
Recimo na 35m so zadetki v piko, na 65m 1cm v levo in 8cm nižje (pričakovano), na 100m pa 3 cm DESNO! in 23cm nižje (slednje tudi pričakovano).
Zanima me, če gre tu za redimo znane krivulje leta krogle, ki recimo rotirajo nekoliko v desno in ne samo padajo, ali gre lahko za napako v montaži optike? Da recimo strižeta po horizontali linija cevi in linija optike.

Optiko sem namontiral sam, osnovni alu obročki za 11mm letev. Puška Anschutz match 54 in strelivo Eley Tenex.

Do sedaj imam izkušnje s streljanjem na +100m razdalje predvsem z večjimi kalibri, namenjenimi za lov. Podobna odstopanja sem sicer opažal, ampak sem jih vedno pripisoval napaki strelca, pa tudi sicer niso bila pomembna za lovske namene. Pri .22lr pa sem si lahko privoščil večje serije, napaka strelca je po moje manjša, pomembnost pri ev. lovu (kompenziranje padca z mildot optiko) pa vseeno pomembno.
Hvala za komentarje/mnenja/izkušnje.

Že sam opazil, da sem prekmalu spraševal, predno spet osvojim cel kup novih dejavnikov.   S-sniper
Lahko zbriše admin celo nit, ali pa pusti v poduk.  Shifty

http://www.szottesfold.co.uk/2012/03/high-scope-and-canting-end-of-ancient.html

RE: horizontalni premik zadetka? - alojz1 - 12-02-2020

Ta napaka je kar pogosta. Dobrodošla je libela na daljnogledu. Sem se tudi sam večkrat spraševal isto. Sploh, če streljam med hribi.

RE: horizontalni premik zadetka? - Marks - 12-02-2020

Ampak je potrebno nastaviti labelo za klike, ne za križ, če imamo namen klikat

RE: horizontalni premik zadetka? - ravnohrib - 12-02-2020

(12-02-2020, 13:45)alojz1 Napisal: Ta napaka je kar pogosta. Dobrodošla je libela na daljnogledu. Sem se tudi sam večkrat spraševal isto. Sploh, če streljam med hribi.

Napaka pride po moje bolj do izraza, kadar uporabljaš mil dot križ in kompenziraš padec z sekundarno namerilno točko. Če bi namesto tega uporabljal klike in s tem "zero point" vedno premaknil glede na oddaljenost, bi bila napaka manjša. Domnevam prav?

RE: horizontalni premik zadetka? - Kristian - 12-02-2020

napake pridejo zelo do izraza, če imaš postrani namontirano optiko. Bolj ko dviguješ bolj gre v maloro. Kliki ali križ tle ne igrajo vloge, pri enem premikaš križ, pri drugem pa celo sliko, v obeh primerih pa gre cev gor in vstran.

Tole se lepo vidi če narediš tako imenovani "tall target test". Na točno 100m daš tarčo, ki ima vrisano spodaj horizontalo, s piko na sredi, in vertikalno črto. Tarčo postaviš tako da je črta vertikalna. Nujno rabiš plajbo in vaservago.
PRvo grupo ustreliš na piko spodaj. Dobiš grupo spodaj v piki.
Potem odvrtiš npr. 10 mil elevacije (pač imam mil-mil daljnogled, ostali ustrezno v moa) ali celo več če ti optika in tarča pustita. Ustreliš drugo grupo petih strelov V ISTO PIKO spodaj.
Ker imaš zavrteno elevacijo, boš dobil grupo, ki bi zgoraj nekje.
Višina ti pokaže kako točno kliki štimajo. 10mil bi moralo biti točno 100cm. Če je 102cm potem je to sprejemljiva napaka. Če je 115cm pa pokliči trgovca in se zmeni da gre daljnogled na servis.
Zgornja grupa bo točno na črti, če je daljnogled pravilno vertikalno zmontiran. Če je križ postrani, bo grupa ali levo ali desno od črte. Ustrezno korigiraj.

(pri tem se seveda predpostavlja, da strelec zna ustrelit grupo, ki ji zaupa. Drugače tudi postrani daljnogled ni glavni problem:)

RE: horizontalni premik zadetka? - ravnohrib - 13-02-2020

(12-02-2020, 19:17)Kristian Napisal: napake pridejo zelo do izraza, če imaš postrani namontirano optiko. Bolj ko dviguješ bolj gre v maloro. Kliki ali križ tle ne igrajo vloge, pri enem premikaš križ, pri drugem pa celo sliko, v obeh primerih pa gre cev gor in vstran.

Tole se lepo vidi če narediš tako imenovani "tall target test". Na točno 100m daš tarčo, ki ima vrisano spodaj horizontalo, s piko na sredi, in vertikalno črto. Tarčo postaviš tako da je črta vertikalna. Nujno rabiš plajbo in vaservago.
PRvo grupo ustreliš na piko spodaj. Dobiš grupo spodaj v piki.
Potem odvrtiš npr. 10 mil elevacije (pač imam mil-mil daljnogled, ostali ustrezno v moa) ali celo več če ti optika in tarča pustita. Ustreliš drugo grupo petih strelov V ISTO PIKO spodaj.
Ker imaš zavrteno elevacijo, boš dobil grupo, ki bi zgoraj nekje.
Višina ti pokaže kako točno kliki štimajo. 10mil bi moralo biti točno 100cm. Če je 102cm potem je to sprejemljiva napaka. Če je 115cm pa pokliči trgovca in se zmeni da gre daljnogled na servis.
Zgornja grupa bo točno na črti, če je daljnogled pravilno vertikalno zmontiran. Če je križ postrani, bo grupa ali levo ali desno od črte. Ustrezno korigiraj.

(pri tem se seveda predpostavlja, da strelec zna ustrelit grupo, ki ji zaupa. Drugače tudi postrani daljnogled ni glavni problem:)
Super, hvala za zelo praktičen nasvet. Sem se že ravno hotel spuščati v nakup libel in ostalih pripravkov, spet prezgodaj.  Whistle

RE: horizontalni premik zadetka? - Kristian - 13-02-2020

Simplkopimpl ™
:)
http://bulletin.accurateshooter.com/2015/11/calibrate-your-clicks-with-tall-target-test/